Dzisiejsze metropolie borykają się w wieloma wyzwaniami – wysokimi emisjami CO2 do atmosfery, zanieczyszczeniem powietrza, hałasem, zbyt dużym ruchem samochodowym w centrach. Aby miasta były czystsze, bardziej przyjazne mieszkańcom i planecie, potrzebne jest wiele zmian i innowacji, także w obszarze logistyki. W jaki sposób Quick Service Logistics Polska podchodzi do tego zagadnienia?

Agnieszka Sałek, dyrektorka handlowa QSL Polska: Temat ewolucji miast w kierunku bardziej zrównoważonych oraz roli logistyki w tym procesie jest przez nas analizowany na poziomie całej grupy Meyer QSL już od kilku lat, ze wsparciem zewnętrznych badaczy i uczelni. Dla QSL Polska jako logistyka, który obsługuje restauracje ulokowane m.in. w największych polskich miastach, kluczowe jest odpowiednie planowanie naszych operacji – celem jest zarówno redukcja emisji CO2,
jak i optymalizowanie wydajności naszych działań.

Jakie QSL Polska podejmuje działania w tym zakresie?

AS: Grafik dostaw do lokali w centrach miast jest opracowany pod kątem natężenia ruchu w danej lokalizacji, wyjazdy są zaplanowane przed porannym szczytem komunikacyjnym. Pierwsze rozładunki w restauracjach planujemy na godziny poranne, czyli pomiędzy szóstą a siódmą rano. Dla ułatwienia operacji i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy również dostawy wieczorne i nocne. Pomagają one ograniczyć przejazdy w godzinach szczytu, dzięki czemu nasze pojazdy nie przyczyniają się do zwiększania korków w tych godzinach. Co ważne, każdy z naszych samochodów wyposażony jest w nawigację GPS, która na bieżąco informuje o natężeniu ruchu. Dodatkowo, nasz zespół specjalistów informuje kierowców o ewentualnych wypadkach, kolizjach lub zablokowanych drogach – pozwala to ominąć je i uniknąć przestojów.

Jakie metody wykorzystywane w QSL Polska odpowiadają na wyzwania środowiskowe, o których mówimy?

AS: Przede wszystkim dostawa multitemperaturowa, która pozwala dostarczyć w jednym transporcie produkty z różnych kategorii temperaturowych. Dzięki tej usłudze eliminujemy dodatkowe przejazdy kilku aut, a więc również niepotrzebne emisje.

Również metoda One-Shop-Stop pomaga ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko. Wszystkie zamówione przez restaurację produkty dostarczamy jednym transportem, co znacznie zmniejsza ruch i pozwala sprawnie przekazać towary do lokalu. Kontrolujemy czas rozładunku i na tej podstawie optymalizujemy stosowane procedury. Jeśli w jednej lokalizacji swoje lokale ma kilku klientów, ich zamówienia są dostarczane jednym pojazdem, aby nie generować dodatkowych przejazdów. Co ważne, towary są już skompletowane na paletach ustawionych w odpowiedniej kolejności, co umożliwia szybki i efektywny rozładunek w konkretnych restauracjach.

Ostatni element to odpowiednia flota: nasze pojazdy spełniają unijne standardy Euro-6, dodatkowo przechodzą one regularne przeglądy, aby wszystkie mechanizmy spełniały wymagania. Śledzimy średnie spalanie aut i na tej podstawie optymalizujemy nasze trasy oraz procesy. Dzięki temu mamy kontrolę nad liczbą przejechanych kilometrów oraz wygenerowaną przez pojazdy emisją.

Jak QSL Polska wspiera rozwój miast piętnastominutowych, którą zdają się być remedium na wiele problemów dzisiejszych aglomeracji?

AS: Koncepcja miast piętnastominutowych zakłada, że dzielnice miast są zorganizowane w taki sposób, aby wszystkie podstawowe usługi i placówki znajdowały się w odległości maksymalnie piętnastu minut od miejsca zamieszkania. Dotyczy to także lokali gastronomicznych. Taka organizacja miasta ogranicza niepotrzebne podróże autem, korki, problemy z parkowaniem i pozwala mieszkańcom zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na rodzinę, relaks czy rozrywkę. QSL Polska posiada różnorodną flotę, która pozwala na dostawy nawet do centrów dzielnic mieszkaniowych. Jednocześnie posiadamy zróżnicowane zasoby nośników, jak na przykład palety rallcage, które pozwalają na realizacje transportów do niestandardowych punktów. Wskazać tu można choćby stare kamienice, które nie są przystosowane do klasycznych działań. Dodatkowo, tak jak wskazałam wcześniej, konstrukcja naszych aut, dostosowanie do dostaw multitemperaturowych oraz wykorzystanie metody One-Shop-Stop umożliwiają sprawne i wygodne przekazanie towarów, tak aby zminimalizować wpływ na środowisko oraz ułatwić życie mieszkańców miast.

Logistyka w zrównoważonych miastach przyszłości – komentarz ekspertki QSL Polska – PDF do pobrania