Marcowe święto kobiet zachęca do spojrzenia z ich perspektywy na świat, w tym gospodarkę i biznes. Kobiety odgrywają coraz większą rolę w branży logistycznej, która dotychczas była uważana za sektor zdominowany przez mężczyzn. I choć praca mężczyzny jako magazyniera lub kierowcy może być pierwszym skojarzeniem z logistyką, nie możemy zapominać o całym zapleczu organizacyjno-operacyjnym, gdzie znakomitą większość stanowisk zajmują kobiety. Co ciekawe, coraz więcej Pań jest też zatrudnianych na stanowiskach wcześniej typowo męskich, jak wspomniany kierowca. Panie stanowią w logistyce już 47% ogółu zatrudnionych.

Dzięki swoim umiejętnościom, determinacji i zaangażowaniu kobiety odnoszą sukcesy jako menedżerki logistyki, specjalistki ds. transportu, zakupów oraz obsługi klienta. Pamiętajmy, że praca w branży logistycznej to nie tylko realizacja dostaw czy magazynowanie towarów, ale również przyjmowanie i omawianie szczegółów zamówień, ustalanie umów, zarządzanie zapasami i kontrolowanie współpracy od strony formalnej. I w wiele z tych działań zaangażowane są kobiety. W biurze Quick Service Logistics Polska, lidera logistyki dla gastronomii systemowej, ponad 70% personelu to kobiety.

„Praca w dziale zakupów nie ma płci, wszyscy wspólnie pracujemy na sukces firmy. Zarządzanie zleceniami, współpraca z ponad 200 dostawcami oraz kontrolowanie terminów zamówień to zadania, z którymi kobiety radzą sobie bardzo dobrze. Sama pracuję w QSL Polska w Dziale Zakupów już ponad 2 lata i nie wyobrażam sobie innej kariery zawodowej. Czuję się tutaj doskonale” – mówi Yana Kuzytska, zastępczyni kierownika w dziale zakupów QSL Polska.

Kobiety mają wiele do zaoferowania firmom logistycznym. Na przykład wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne. Łatwo adaptują się do zmian w dynamicznym środowisku pracy, a takim bez wątpienia jest branża TSL. Kobiety często cechuje też większa empatia i komunikatywność, co przekłada się na lepsze relacje z klientami i współpracownikami.

„Różnorodne środowisko pracy poszerza perspektywę i pozwala na osiągnięcie lepszych wyników. W QSL Polska tworzymy miejsca pracy i możliwości rozwoju dla wszystkich, bez względu na płeć. Kobiety stanowią 20% całego naszego zespołu i dążymy do tego, aby liczba ta stale rosła” – podkreśla Wioletta Zalas, specjalistka HR w QSL Polska.

Zwiększenie zatrudnienia kobiet może być również odpowiedzią na trwający od kilku lat niedobór pracowników w branży. Dotyczy to szczególnie kierowców i magazynierów. Według danych Międzynarodowej Unii Transportu, braki kierowców w Polsce to około 80 tys. wakatów. Posada magazyniera jest określana jako zawód deficytowy. Choć długo uważano, że praca w magazynie czy za kierownicą to domena męska, od kilku lat obserwujemy zwiększenie zatrudnienia kobiet także w tym obszarze. Ułatwia to także rozwój technologii i automatyzacja procesów.

„Pracuję w magazynie QSL Polska od zeszłego roku i nie spotkałam się z dyskryminacją ani uprzedzeniami. Panowie chętnie powitali mnie w zespole i na co dzień świetnie się dogadujemy. W codziennych działaniach pojawiają się wyzwania, ale doświadczenie i wsparcie firmy pozwalają na ich pokonanie i zdobycie cennych umiejętności” – komentuje Ewelina Ciesielska, magazynierka w magazynie QSL Polska w Błoniu.

„W dzisiejszym świecie ciężko wyobrazić sobie branżę logistyczną bez kobiet. Przynoszą do świata biznesu swoją wrażliwość i zdolności organizacyjne, ale również udowadniają, że są nieodłączną siłą napędową innowacji i skuteczności. Ich wszechstronność, determinacja i kreatywność sprawiają, że są nieocenionymi partnerami na drodze do sukcesu. Uważam, że kobiety mają świetne kompetencje do pracy w branży logistycznej i przyczynią się do jej rozwoju w kolejnych latach” – podsumowuje Agnieszka Sałek, dyrektorka handlowa QSL Polska.

Kobieca twarz logistyki – PDF do pobrania