Quick Service Logistics Polska, przy wsparciu partnerów: Petit Forestier, ANG Vehicle Technologies i AddVolt, wprowadza do swojej floty auto z innowacyjnym systemem elektrycznego zasilania agregatu chłodniczego, który w 100 proc. redukuje emisje CO2 pochodzące z systemu chłodzenia przestrzeni załadunkowej oraz znacznie obniża poziom hałasu i koszty działania agregatu. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku.

Innowacyjny system zasilania, zainstalowany w aucie QSL Polska, składa się z zestawu baterii pokładowych wraz z elektroniką zarządzającą procesem przepływu energii (AddVolt Powerpack Hybrid) oraz generatora kinetycznego (Add Gen). Podczas postoju agregat pracuje na prądzie z baterii, a podczas ruchu jest zasilany – a baterie ładowane – z generatora zamontowanego na wale pojazdu. Cały ten proces jest monitorowany i wspierany przez narzędzia telematyczne (łącza GSM, GPS i dedykowane algorytmy), które pozwalają poprawnie zarządzać przepływem energii i jej magazynowaniem. Efektem jest uzyskanie nieograniczonej autonomii pracy dodatkowego systemu zasilania podczas ruchu pojazdu oraz w razie potrzeby doładowanie go ze standardowego gniazda 400V.

Wspierany w ten sposób system chłodniczy w pojeździe pracuje wydajniej, bezgłośnie i w sposób zero-emisyjny, redukując koszty operacyjne pracy agregatu i ograniczając wpływ transportu na środowisko oraz klimat. Dzięki bieżącej (real-time) telematyce, rozwiązanie to gwarantuje redukcję spalania paliwa w samochodzie-chłodni o średnio 600 litrów na miesiąc, co oznacza redukcję CO2 na poziomie około 20 ton rocznie i 50-procentowy spadek kosztów użytkowania agregatu chłodniczego. Nie mniej ważne jest ograniczenie głośności działania chłodni, zwłaszcza w przypadku dostaw w centrach miast i w nocy.

System niezależnego zasilania chłodni oparty został na technologii portugalskiej firmy AddVolt (zestaw baterii wraz z elektroniką AddVolt Powerpack Hybrid oraz generator Add Gen), a jego dostawcą jest spółka ANG Vehicle Technologies – oficjalny partner AddVolt w Polsce. Firma ANG zaprojektowała i zamontowała system w pojeździe, będzie także odpowiedzialna za bieżącą telematykę, czyli całodobowe monitorowanie, analizowane i optymalizowanie takich wskaźników jak: temperatura, lokalizacja, poziom baterii, zużycie energii, zużycie paliwa, emisja CO2. Nad całością czuwa natomiast firma wynajmująca pojazdy, z którą współpracuje QSL Polska – Petit Forestier Polska.

„Jesteśmy dumni, że wprowadzamy tego typu innowację we flocie naszych samochodów-chłodni. Auto będzie monitorowane, a jego parametry analizowane i optymalizowane. Na podstawie wyników, po 6 miesiącach, zapadnie decyzja, w jakim zakresie rozwiązanie zostanie wprowadzone na pełną skalę, w pozostałych autach, którymi jeżdżą nasi kierowcy. Jest to krok w stronę elektromobilności na miarę współczesnych wyzwań, zarówno środowiskowych, jak i biznesowych” – komentuje Rafał Strzałkowski, dyrektor operacyjny Quick Service Logistics Polska.

„Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i świeżość dostarczanych naszym klientom produktów. Nie bez znaczenia jest przy tym optymalizacja kosztów i wydajności całej operacji. Z kolei nasza szeroko zakrojona strategia odpowiedzialności społeczno-środowiskowej QSER, którą realizują wszystkie spółki z Grupy Meyer QSL, do której należymy, obejmuje różnorodne działania, w tym modernizację floty, a także optymalizację tras i wykorzystywania energii w magazynach, czy korzystanie z energii odnawialnej dzięki własnym panelom fotowoltaicznym, które w niedalekiej przyszłości będą w dużym stopniu zasilać magazyny QSL. Naszym celem jest wydajna i zrównoważona logistyka – optymalna kosztowo i przyjazna środowisku. Wierzymy, że innowacyjny projekt elektrycznego zasilania chłodni zbliża nas do tego celu” – puentuje Rafał Strzałkowski.

ELEKTRYCZNA INNOWACJA WE FLOCIE QSL POLSKA – PDF do pobrania

Na zdjęciu głównym, od lewej: Luis Azevedo, AddVolt; Charles-Henri Gerault, Petit Forestier Poland; Daniel Węgrzynek, ANG Vehicle Technologies; Rafał Strzałkowski, QSL Poland.